Επέτειος 25ης Μαρτίου – Σχολική γιορτή & παρέλαση

Το Γυμνάσιο Τήνου τίμησε και φέτος την επέτειο της 25ης Μαρτίου, με μία όμορφη γιορτή που πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου, την Παρασκευή 22 Μαρτίου. Τη γιορτή οργάνωσε η καθηγήτρια εικαστικών κ. Κλαυδιανού, σε συνεργασία με τη καθηγήτρια μουσικής κ. Μάνου και την καθηγήτρια φυσικής αγωγής κ. Σταμάτη. Στη γιορτή συμμετείχαν μαθητές από όλες τις τάξεις του σχολείου, διαβάζοντας ιστορικά αποσπάσματα, ενώ η χορωδία του Γυμνασίου πλαισίωσε τη γιορτή ερμηνεύοντας τραγούδια κατάλληλα επιλεγμένα για την περίσταση. Η γιορτή έκλεισε με παραδοσιακούς χορούς από ομάδα μαθητριών, υπό την καθοδήγηση της κ. Σταμάτη.

Την Κυριακή 24 μαρτίου, οι μαθητές του γυμνασίου συμμετείχαν στην επιμνημόσυνη δέηση και την κατάθεση στεφάνων στο μνημείο Πεσόντων στην πλατεία Ελευθερίας και στη μαθητική παρέλαση.

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου, οι μαθητές συμμετείχαν στη δοξολογίαα και τη λιτάνευση της εικόνας της Μεγαλόχαρης.