Δράση Φιλαναγνωσίας “Χάρισε ένα βιβλίο – δυνάμωσε το φως”

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου οι μαθητές των ομίλων Ποίησης και Δημιουργικής Ανάγνωσης –  Γραφής συμμετείχαν στην πανελλήνια δράση φιλαναγνωσίας “Χάρισε ένα βιβλίο- δυνάμωσε το φως” που διοργάνωσε η εκπαιδευτική πύλη ELNIPLEX σε συνεργασία με φορείς του βιβλίου από όλη τη χώρα. Στη Βιβλιοθήκη του σχολείου οργανώθηκε δανειστική έκθεση με επιλογή βιβλίων από τη συλλογή του σχολείου, των μαθητών και των καθηγητών. Στο πλαίσιο της δράσης, η Βιβλιοθήκη διακοσμήθηκε σε χριστουγεννιάτικο πνεύμα από μαθητές, και μοιράστηκαν αναμνηστικοί σελιδοδείκτες που κατασκεύασαν μαθητές στο μάθημα των Εικαστικών. Τα παιδιά των ομίλων σε ρόλο βιβλιοθηκονόμου καθοδηγούσαν τους συμμαθητές τους και κατέγραφαν τα βιβλία στο έντυπο δανεισμού.

Η επιτυχία της δράσης ήταν μεγάλη γιατί πλήθος μαθητών, με την ενθάρρυνση όλων των φιλολόγων του σχολείου, επισκέφθηκε τη βιβλιοθήκη και δανείστηκε βιβλία, όπως επίσης και καθηγητές αλλά και γονείς που παρακολούθησαν τη γιορτή. Ήταν εντυπωσιακή επίσης και η προθυμία πολλών μαθητών, εκτός από τα παιδιά των ομίλων, να βοηθήσουν εθελοντικά στον στολισμό του χώρου, την κατασκευή σελιδοδεικτών και την οργάνωση της έκθεσης.