Συμμετοχή του Γυμνασίου Τήνου σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου τα τέσσερα τμήματα της Β’ τάξης του Γυμνασίου Τήνου παρακολούθησαν διαδικτυακή εκπαιδευτική εκδήλωση της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα αδικήματα που τελούνται μέσω διαδικτύου, τους κινδύνους που κρύβονται στις συνήθεις καθημερινές δραστηριότητες όλων μας (συναλλαγές, μέσα κοινωνικής δικτύωσης, διαδικτυακά παιχνίδια), το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού καθώς και τα μέσα προστασίας από πιθανούς κινδύνους ή αδικήματα.

Οι εκπαιδευτικές δράσεις της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, που εκτός από τους μαθητές, απευθύνονται και σε γονείς και εκπαιδευτικούς, επαναλαμβάνονται τακτικά και παροτρύνουμε όλους τους γονείς να τις παρακολουθήσουν, ώστε να έχουν και οι ίδιοι τη δυνατότητα να καθοδηγούν τα παιδιά τους στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου.