Διαδικτυακή συνάντηση του ομίλου Δημιουργικής Ανάγνωσης & Γραφής του Γυμνασίου Τήνου με το 1ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας

Ο Όμιλος Δημιουργικής Ανάγνωσης και Γραφής του Γυμνασίου Τήνου συμμετέχει στο Πανελλήνιο Δίκτυο Φιλαναγνωσίας «Λογοτεχνικές διαδρομές στην Ιστορία» που διοργανώνει η Δημοτική Βιβλιοθήκη Πτολεμαΐδας. Ο όμιλος του Γυμνασίου μας συνεργάζεται με το 1ο Γυμνάσιο της Πτολεμαΐδας ως αναγνωστικό ζεύγος με θέμα το βιβλίο «Ε.Π.» της Ζωρζ Σαρή. Οι μαθητές των δύο σχολείων έχουν έρθει σε επικοινωνία μέσω των υπευθύνων καθηγητριών με ανταλλαγή επιστολών και φωτογραφικού υλικού από την Τήνο και την Πτολεμαΐδα και την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου επικοινώνησαν και διαδικτυακά για να γνωριστούν και να ανταλλάξουν εμπειρίες από τη σχολική ζωή τους και τα αγαπημένα τους αναγνώσματα. Η συνεργασία θα συνεχιστεί, με δημιουργικές εργασίες και παιχνίδια που θα γίνουν από κοινού μέσω διαδικτυακών εκπαιδευτικών εφαρμογών.