Συμμετοχή της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Τήνου στο πρόγραμμα “Skills Club” του Βρετανικού Συμβουλίου

Την εβδομάδα  5-9 Φεβρουαρίου, η Γ’ τάξη του Γυμνασίου Τήνου παρακολούθησε 4ωρο εργαστήριο του προγράμματος Skills Club του Βρετανικού Συμβουλίου, που υποστηρίζεται από το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Λάτση. Τα τέσσερα τμήματα της Γ’ τάξης συνεργάστηκαν με την εκπαιδεύτρια του Βρετανικού Συμβουλίου κ. Ελένη Καρδαμίτση ώστε να εισαχθούν στις έννοιες της κοινωνικής καινοτομίας, της ενεργού συμμετοχής στα κοινά και της επιχειρηματικότητας. Τα παιδιά, σχημάτισαν ομάδες και ανέπτυξαν δικές τους ιδέες για κοινωφελείς επιχειρήσεις και στη συνέχεια παρουσίασαν τις ιδέες στους συμμαθητές τους. Κάποιες από τις ομάδες συνέχισαν να δουλεύουν πάνω στις ιδέες τους ώστε να συμμετάσχουν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ιδεών Κοινωνικής Καινοτομίας, ο οποίος θα ολοκληρωθεί τον Μάιο.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Καρδαμίτση για την πρόταση της να πραγματοποιηθεί το εργαστήριο στο σχολείο μας και την πολύ εποικοδομητική εμπειρία που προσέφερε στους μαθητές μας και ελπίζουμε η συνεργασία μας να συνεχιστεί και να διευρυνθεί κατά τα επόμενα σχολικά έτη.