Οι μαθητές του Γυμνασίου Τήνου τιμούν την επέτειο της τραγωδίας των Τεμπών

Την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου, οι μαθητές του Γυμνασίου Τήνου απέτισαν, με μεγάλη συγκίνηση, φόρο τιμής στα 57 θύματα του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος του 2023 στα Τέμπη, που συγκλόνισε ιδιαιτέρως τη μαθητική κοινότητα της χώρας, αφού τα περισσότερα θύματα ήταν νέοι κάτω των 25 ετών.

Η σημαία του σχολείου κυμάτιζε μεσίστια, κατά την πρωινή συγκέντρωση τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και στη συνέχεια η πρώτη διδακτική ώρα αφιερώθηκε στην ελεύθερη έκφραση των μαθητών. Το Δεκαπενταμελές Μαθητικό Συμβούλιο του Γυμνασίου εκπροσώπησε το σχολείο στη μαθητική συγκέντρωση που διοργάνωσαν τα Λύκεια του νησιού, έξω από τον περίβολο του Ι.Ν. Παναγίας Ευαγγελίστριας, την ώρα που οι καμπάνες όλης της χώρας χτυπούσαν πένθιμα και στη συνέχεια συμμετείχαν στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην παραλιακή οδό.