Δράσεις πρόληψης σχολικού εκφοβισμού

Το Γυμνάσιο Τήνου, σε συνεργασία με τον Δήμο Τήνου και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου, διοργανώνει ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα πρόληψης και ενημέρωσης για όλους τους μαθητές του σχολείου.

Οι Κοινωνικοί Λειτουργοί του Δήμου Τήνου, κ. Αραμπατζή και κ. Δεσύλλα τον Μάρτιο θα επισκέπτονται το σχολείο για δράσεις ευαισθητοποίησης και ενδυνάμωσης των σχέσεων μεταξύ μαθητών. Την εβδομάδα 11-15 Μαρτίου, το τελευταίο δίωρο (6η και 7η ώρα) κάθε ημέρας θα αφιερώνεται σε διαφορετικό τμήμα της Α’ τάξης, σύμφωνα με πρόγραμμα που θα ανακοινωθεί στους γονείς των μαθητών. Τις επόμενες εβδομάδες θα ακολουθήσουν τα τμήματα της Β’ και Γ’ τάξης.

Ευχαριστούμε θερμά τους φορείς που συνεργάστηκαν για να επιτευχθεί το πρόγραμμα αυτό.